<< Scn. Iskola
Scenario Iskola - 1.cikk
---Bevezetö cikk, előzetes
Üdvözlök mindenkit az elsö órán... ha tréfásan akarom fogalmazni. Nos, amire szükség lesz:
--egy jól működő számítógép,
--egy földrajz atlasz,
--egy kb. 20 centis vonalzó,
--egy számológép (egy egyszerű is elég),
--és türelem.
Az atlaszra és a vonalzóra azért lesz szükség, mert az alapoknál kezdjük. Úgy készítünk eleinte scenariot, mint 10 éve is a játék egykori rajongói. Semmi ördöngőség nincs az egészben, egyszerű lesz, ígérem. Természetesen képeket is mellékelek, hogy példák legyenek számotokra. Minden munkáról kérek majd egy mentést, amit az e-mail címemre várok (nltiger@freemail.hu). Természetesen senki adataival nem fogok visszaélni, az nem az én stílusom.
Ami várható az első néhány (órában,) cikkben:
Mindenki kap egy alap talapzatú scenariot, mely teljesen sima, és semmi sincs rajta (00-01kép). Eleinte a földrajzórákról jól ismert koordináta ráccsal fogunk foglalkozni, melyet az alap talapzatra fogunk felrajzolni egyéb kis trükkök segitségével. Ez azért szükséges, mert így egyforma rácsszerkezetet kapunk az atlaszon és a mi kis scenario-alapunkon. És így már sokkal könnyebb lesz viszonyítani a partvonalakat, városok helyét, hegyeket, stb. Eleinte megadott feladatok lesznek, majd az idő előrehaladtával, mindenki maga választhatja ki a neki tetsző földrajzi régiót, melyen dolgozni kíván.
A partvonalak, hegyek, tavak, városok után következnek a gyárak. Ez is fontos szempont lesz, hiszen ha a valós területet akarjuk "lemásolni" , akkor ragaszkodnunk kell a valósághű munkához. Példaként nem árulok el nagy titkot, ha nem építünk farmot a hegycsúcsok közé közvetlenül, mert akármilyen hihetetlen, a lila tehén sem az Alpok havas csúcsai közt legelészik... Erőművet sem igen építenek a valóságban 200 méteres tengerszint fölé, mert a szén alapú erőművek (melyek a OpenTTD-ben vannak) igen vízigényesek. Lásd: Százhalombatta, ahol a Duna mellett van az erőmű...
Végül következnek az egyéb kategóriák, a növényzet, rádióadó-tornyok, világítótornyok. Ezek is megérdemelnek majdan egy külön cikket.
Nos, előzetesként ennyit az első három cikkről, természetesen mindenkit időben tájékoztatok ha módosulna valami, de az ég adja hogy ne legyen ilyen. Persze később megtanuljuk a komolyabb műveleteket is, a magasságtérkép használatát és elkészítését. De ne rohanjunk ennyire előre. Nekem az a célom, hogy rendesen megtanuljatok minőségi scenariokat készíteni, akárhányan is vagyunk, vagy leszünk...
Tisztelettel:
NLTiger
2008.Szept.28. Dunaújváros
|