<< Scn. Iskola
Scenario Iskola
2. Cikk
Ezekre lesz szükség:
Alap scenario letöltése
És ez a térkép:
Egy kis elmélet:
Nos, hol is kezdjem... végül is belevághatok rögtön a közepébe egy kis földrajzórával. Mi is a térkép valójában? A térképek a földgömböt és annak fokhálózatát síkon ábrázolják. A gömbön lévő pontokat, vonalakat rajzilag (geometriai úton), vagy számítások révén (matematikai úton) vethetjük a síkra. A vetítés elkerülhetetlenül torzulásokkal jár... sajna. Akit érdekel ez a téma, az ennek részletes leírását megtalálja minden minőségibb földrajz atlasz bevezetőjénél.
Megijedni nem kell, nem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre hangzik. A legbonyolultabb számítás is az osztás-szorzás lesz,később. Erre majd visszatérünk még. Most, az első feladatnál nem is kell bajlódni a térkép fokhálózatával, már előre megcsináltam nektek, melyet letölthettek a honlapom ezen cikkjének alján. De azért leírom, miként lehet elkészíteni.
A gyakorlatban, számunkra:
Igazából két módszert javasolnék, hogyan lehetne a jpg. fájlformátumú térképet megközelítöleg szabályos és egyforma területekre osztani.
Egyik megoldás, ha ragaszkodunk a térképen található koordináta rácshoz, és azt egészítjük ki egy egyszerű rajzoló programmal (pl.: Paint). Kiegészíteni azért szükséges, mert nincs az a részletes térképész, aki minden egyes fokot berajzolna számunkra, pedig ezen módszernél hasznos lenne... ezzel a móddal nagyon nem fogunk foglalkozni mostanság, rengeteg számítást igényel a minél minőségibb és pontosabb végeredmény.
A másik mód, amit én is ajánlok, hogy a jpg. formátumú térképet egy rajzoló programmal egyenlő négyzetekre osztunk, ahogy én is most elkészítettem számotokra. Ebben nincs semmi ördöngőség, csak annyi a különbség, hogy most nem vesszük figyelembe a Föld gömb-formája miatt kialakuló pontatlanságot-torzulást. Ez nem nagy eltérés, csupán néhány százalék, de egy nagy scenario esetén (2048x2048-nál) már lényeges eltérés lehet. Most eme módszerről olvashatsz tovább...
Miután megvan a térkép a saját rácsunkkal, újab dolog letöltése szükséges: az alap (teljesen sima) scenario, melyet szintén letölthettek a honlapom ezen cikkjének alján. Miután ez is megvan megnyithatjuk az OpenTTD pályaszerkesztőjét. Az alap scenario 256x256-os "felbontású", de valójában 261x261 négyzetet találhatunk rajta (aki ráér, megszámolhatja...). Nincs más dolgunk, mint összehangolni a jpg. formátumú térképet és az alap scenariot. A térképet előkészítettem, 4x4-es négyzetekre (a piros kerettel körberajzolt terület), a többivel nem kell foglalkozni. Most egy kis matematika következik... A scenarionk egy oldala ugyebár 261 kocka hosszú. Ahhoz hogy kialakuljon a 4x4-es rács mint a térképen, a 261-et elosztjuk 4 felé. Az eredmény: 65.25. Nem baj ha nem kerek szám, ennyi hiba még bőven belefér. Tehát a scenario mind a négy oldalán 65 kockánként leteszünk egy jelölést [kép02-01]
,mondjuk egy három kocka hosszú sziklás csíkot a scenario oldalával merőlegesen (90'). Miután megvagyunk ezzel, csak annyi dolgunk van hátra, hogy az egymással szembe lévő három kocka hosszú jelöléseket összekötjük [kép02-02]
, hogy a scenarion is kialakuljon a térképen is lévő négyzetrács (ugyanúgy a sziklás gombbal, mint eddig). A négyzetrács később eltakarítható, letörölhető, nem is lehet majd észrevenni, ne aggódj emiatt. És az első komolyabb feladat kész is: sokkal könnyebben és pontosabban tudunk már területet formálni - terepmunkát végezni, hiszen már van mihez viszonyítani, nem ugy mint egy teljesen üres scenarion.
Egy újjab szakasz következik: a partvonal kialakitása.
Az én módszerem a következő: A 65x65-ös négyzetenként (szektoronként) "szilkás" tereppel (hasonlóan mint korábban a szektorok rajzolásánál) vagy "folyó-elhelyezéssel" először jelképesen megrajzoljuk a partvonalat mindenféle földmunka nélkül [kép02-03].
Majd ha a szektor kész, lehet süllyeszteni a földet a tengerszintre a megrajzolt vonal mentén [kép02-04].
És így haladunk szektorról szektorra, míg elkészülünk minden partvonallal. Ez lesz a házi feladat is, hogy a térkép partvonalát rajzoljátok meg teljes egészében, majd elkülditek az e-mail címemre a következö cikk publikálásáig (a következő péntek).
A képek, a scenario és a térkép mind-mind letölthető a honlapom Scenario iskola részlegében, a 2.cikknél értelemszerűen (http://nltiger2008ttd.5mp.eu).
Sziasztok.
NLTiger
|