<< Scn. Iskola
3.cikk
"Hegyek között, völgyek között zakatol a vonat..." , ahogy a dalban is van, erről szól a harmadik cikk. Hegyek, völgyek és a folyók kialakitása.
Hegyek - völgyek:
Nos, be kell valljam, nekem nincs konkrét módszerem a hegyek és a völgyek kialakítására. De természetesen leírom, nálam mindez hogyan működik. Ugyebár a 4x4 - es (segítő) rács még fentvan a scenarionkon (mert én eddig nem említettem hogy "töröljetek le"). Ezek alapján be lehet tájolni a hegyláncok - hegyvonulatok helyét. De hogy is van ez a gyakorlatban:
A tájrendezés kisablakban találjuk a két, felfelé valamint lefelé mutató nyilas gombokat (KÉP01)
.
Alap helyzetben ezekkel egy - egy kockányi területet tudunk "változásra (emelkedésre - süllyedésre) késztetni". Ennek méretét át lehet állítani, mert alaphelyzetben a minimumon van. A gombsor alatt két kis gomb (KÉP02) található,
melyek fel és le mutatnak. Ezekkel tudjuk növelni vagy csökkenteni a "formálandó" terület méretét. Ezt vigyük fel a maximumra, mely 7x7 területet jelent (KÉP03) .
Ez a méret szükséges a hegyek alapjának kialakitásához. Ugyanis én személy szerint először csak alapozni szoktam, hegyvonulatonként (ha több is van, hogy ne keveredjen bele az ember...). És ehhez is nagy segitség a térképen és a scenarion egyaránt megtalálható 4x4 - es, korábban már felrajzolt rács (KÉP04) .
Miután kész az "alapozás" , az adott hegyláncon a térképen megkeresem a magasabb, jelölt hegycsúcsokat. Majd ha megvanak, visszaállítjuk a minimumra (1-esre) a "tereprendező gombunkat" (KÉP05) .
A következő lépéshez már ez szükséges, a korábban megkeresett hegycsúcsokhoz. A csúcsokat egyenként, 4-5-6 szinttel, (vagy akár tetszőlegesen is) felhúzzuk (KÉP06 a) . Így haladunk csúcsról csúcsra, amíg el nem fogynak az adott hegyláncon (KÉP06 b) .
Most talán kicsit bután néz még ki a domborzat, de a hegycsúcsokkal újabb támpontokat kaptunk a további "földmunkához". Ezek után annyi dolgunk van, hogy a térképhez (és ezáltal a valósághoz) hűen kialakítjuk a csúcsok közti domborzatot és a völgyeket (KÉP07) .
És ugyanígy tovább a többi hegyláncra (ha van még a térképen).
Folyók:
A folyók elhelyezésében nincs semmi "ördögi" nehézség. A mai cikkben ez a legkönnyebb szakasz. Ugyebár készen vagyunk a part(okk)al és a hegyekkel, valamint (igaz kicsit megtépázva már,de) megvan még a 4x4 - es segítőrács is. Mindezek alapján már egész könnyű betájolni a scenarion a folyók kanyarulatait, irányát. Csak a víz szélességére kell figyelnünk, mert nem rögtön három kocka szélesen ömlik le a víz a hegyekből. Ügyeljünk arra, hogy ha a folyó tényleg jól kiszélesedik a végéhez - torkollatához érve a térképen, akkor az arányokat ténylegesen betartva szépen, fokozatosan szélesedjen ki a scenarion is.
Személyes megjegyzés ehhez:
Ha egy kicsit furán nézne ki a folyó, nem baj, mert a fák közé szépen el lehet dugni a számunkra "fura" szakaszokat (KÉP08 a-b) .
De erről majd két cikkel később részletesen olvashattok (5.cikk). Ezért ezt most nem is annyira fontos megcsinálnotok (az edősítésre gondolok).
Az elküldendő házi feladat:
Ha készen vannak a hegyek - völgyek - folyók, egy - két képmentést, vagy magáról a scenarioról egy másolatot elküldtök nekem (a tanárbácsinak :-) ) az e-mail címemre: nltiger@freemail.hu, és jelezzétek a cikk hozzászólásainál. Köszönöm előre is.
Jó munkát!
Esetleg ha valamit nem értenétek, írjátok be a kérdéseteket a scenario iskola fórumjára(openttd.info).
Ha valaki nem értene egyet a cikk tartalmával, azt arra kérem, NE a hozzászólásokhoz írja be, hanem a fent említett fórumon, vagy "PÜ" - ben küldje el, és megbeszéljük a dolgot.
Még valami. Mire ezt a cikket elolvassátok, a honlapomon már hozzáférhető az "osztálynapló" , melyet a tanulók külön kérésére hozok nyilvánosságra. Egyéb érdekességeket és részleteket ezzel kapcsolatban ott olvashattok.
Dunaújváros, 2008. 10. 10. péntek
NLTiger
|